Zirkonyum Diş

Zirkonyum Diş

Zirkonyum Diş Nedir?

Geleneksel porselen dişler ve köprü protezlerin alt yapısı için kullanılan gri metal malzemenin yerine çok daha estetik ve beyaz bir alaşım olan porselen diş  altyapısıdır. Zirkonyum dişlerin ışık geçirgenliği özelliği sayesinde doğal dişlere en yakın estetik görüntü yakalanır. 

 

Sağlıklı dişlerin en üst tabakası olan mine tabakası ışığı tamamen geçirir. Geleneksel porselen kaplama dişleri alt yapıları genellikle gri metaldir ve bu metal alt yapı porselende mat ve opak bir görüntü verir. Bu durum da dişlerin cansız ve yapay görünmesine sebep olur. Zirkonyum dişlerdeki ışık geçirgenliği özelliği ile bu görüntünün önüne geçilmiştir.

Dokuyla uyumlu bir malzemedir. 

Zirkonyum dişler çekirdeklerinin üzerine işlenen porselen tabaka nedeniyle pürüzsüz ve kaygandırlar. Bu pürüzsüz porselen katmandan dolayı bakteri plağı birikimine engel olur. Bu özelliği sayesinde kahve, çay, tütün ürünleri gibi renklendiricilerden etkilenmez. Rengi sabit kalır.

 

Zirkonyum Dişler Nerelerde Kullanılır?

 • Genellikle estetik amaçlı olarak gülüş tasarımlarında 
 • Lazerli diş beyazlatma gibi metotlarla neticeye varılamayan ileri derecedeki diş renkleşmelerinde, 
 • Dişlerde mevcut olan genetik yapı renkleşmelerin tedavisinde, 
 • Hastalar tarafından ortodontik (diş teli) tedavinin tercih edilmediği ayrık veya çapraşık dişlerin estetik olarak düzenlenmesinde
 • Ön dişlerde mevcut olan eski büyük dolguların, kırıkların, aşınmaların olduğu hastalarda
 • Arka bölge dişlerinde daha çok kaplama veya köprü protezi olarak 
 • Ön bölge dişlerinde implant diş protezlerin de kullanılabilir.

 

Zirkonyum Kaplamaların Avantajları Nelerdir?

 • Metal destekli porselen kaplamalarda görülen dişeti ile dişin birleşme  bölgesinde morumsu renklenme asla oluşmaz.
 • Zirkonyum kaplamalar diş eti çekilmesine sebep olmazlar.
 • Yanlış fırçalama tekniği gibi sebepler neticesinde diş eti çekilecek olursa yapısının beyaz olmasından ve doğal dişlere en yakın renklere sahip olmasından dolayı estetik olarak kötü bir görüntü yaratmaz.
 • Zirkonyum kaplamalarının içeriğinde metal bulunmadığı için metal alerjisine sebep olmaz ve alerjisi olan hastalara uygulanabilir.
 • İçeriğinde metal olmadığından herhangi bir tat değişikliği yaratmaz ağızda kokuya da sebep olmaz. 
 • Son yıllarda gelişen diş hekimliği teknolojisi sayesinde zirkonyum dişlerin üretildiği bloklar en az metal alt yapı kadar sağlam hale gelmiştir ve dayanıklılık açısından problemsizdir. 
 • Full porselenden elde edilen kaplama dişlere göre  kırılganlığı daha azdır.

 

Zirkonyum Kaplamalar Nasıl Uygulanır?

Zirkonyum porselen diş yapılması planlanan diş ve dişlerin olduğu bölge öncelikle lokal anestezi ile uyuşturulur. Dişler normal porselen kaplama yapılır gibi etraflarından bir miktar küçültülür dişlerde meydana gelecek olan madde kaybı porselen lamine dişlerden fazladır. Metal destekli porselen kaplamalardan bir miktar daha azdır. Doğal dişlerin etrafından çepeçevre 1-2mm arasında bir aşındırma yapılır. Daha sonra diş eti sağlıklı duruma geldiğinde özel ölçü maddeleri ve çenelerin boylarına uygun kaşıklarla detaylı bir ölçü alınır. 

 

Alınan ölçüler alçıdan elde edilen modellere aktarılır ve diş protez laboratuvarında genellikle bilgisayar destekli olarak cad-cam isimli cihazlar sayesinde doğal dişlere uygun renkte zirkonyum alt yapı ve üzerine porselen üst yapı işlenerek klinik ortamda dişe uyumlandırılır.

 

Bu ara süreçte dişlerde herhangi bir hassasiyet oluşmaması için geçici kaplamalar yapılır ve hasta hem sosyal hem de fonksiyonel olarak eksik dişlerle beklemiş olmaz. Diş etlerinde problem bulunmayan hastalarda ortalama 1 hafta içerisinde işlem tamamlanır. 

 

Hastaların beğenisine ve hekim hasta arasındaki ortak varılan sonuca göre bir kaç prova gerekebilir. Bitim aşamasında  özel yapıştırıcılar ile dişe daimi olarak yapıştırılır. Artık kendi doğal dişleriniz gibi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Düzenli kontroller yapıldığında çok uzun yıllar kullanabilirsiniz. Zirkonyum kaplama dişler malzeme dayanıklılığı sebebiyle uzun yıllar ağız içinde hizmet vermektedir. Şayet karşıt veya komşu dişlerde zamanla meydana gelen şekil değişikliklerine uyum sağlamak amacıyla değişimi gerekebilir.

 

Zirkonyum Kaplama Diş Tedavisinin Herhangi Bir Yaşı Var Mıdır?

Zirkonyum kaplamalar sürekli dişlerin çenelerde yerini almasından sonra her yaşta yapılabilir. Ancak büyüme ve gelişimin tamamlandığı 18-20 yaşına kadar yapılan tedavilerde kemik gelişimi ve çenelerde meydana gelen büyüme sonucu dişlerde aralanmalar gözlenebileceğinden zirkonyum kaplamaların belirli periyotlarda yenilenmesi gerekir. Bu yüzden küçük  yaşta veya büyüme gelişme tamamlanmadan yapılması tavsiye edilmez.

 

Zirkonyum Kaplamaların Dezavantajı Var Mıdır?

 • Çeneler üzerinde mevcut olan dişsiz bölgelerin uzun olduğu durumlarda köprü protez olarak uygulanması tavsiye edilmez çünkü çiğneyici dişler olan arka dişlerde bu uygulama yapıldığında protezin kırılma ihtimali artmaktadır. 
 • Metal alt yapı ile kıyaslandığında ise esneme miktarı daha azdır bundan dolayı daha fazla kırılgandır. 
 • Ters ve fazla bir kuvvette kırılma çatlama görülebilir ancak bu sağlam dişin kırılma ihtimaliyle neredeyse aynıdır.

 

Zirkonyum Kaplamaların Bakımını Nasıl Yapabilirim? 

Doğal dişlere yapılan standart bakımda olduğu gibi periyodik olarak fırçama yapılır. Eğer köprü şeklinde bir protez yapılmış ise köprünün dişsiz bölgelerinin altlarını temizlemek için özel diş ipi olan superfloss, ara yüz fırçaları veya ağız duşları kullanılması gerekmektedir. 6 ayda bir düzenli hekim kontrollerine uyulması ve kontrollerde oluşabilecek problemlerin öngörülüp önlem alınması da bakımın temellerindendir.

 

Porselen ve Metal ile Kıyaslandığında Ne Kadar Dayanıklıdır?

Kırılma veya zirkonyum kaplamanın düşmesi sık görülür mü?

Klinik ortamda büyük oranda tamiri yapılabilmektedir. Kaplamanın altındaki dişte zamanla çürüme başlayıp madde kaybı oluştuysa düşebilir. Böyle durumlarda diş mümkünse tedavi edilir ve kaplama tekrar yapıştırılır.