Porselen Lamine Dişler

Porselen Lamine Dişler

Porselen Lamine Dişler Nelerdir?

Günümüzde insanların estetik beklentilerinin artmasıyla beraber diş hekimliğinde her  geçen gün daha popüler olan gülüş tasarımı ön plana çıkmaktadır. Gülüş tasarımında en yaygın kullanılan tedavilerden biriside porselen laminelerdir. Halk arasında lamine diş, yaprak porselen, yaprak diş, porselen laminate olarak da bilinen lamine dişler estetik diş hekimliğinin vazgeçilmez uygulamalarındandır. Teknolojik gelişmelerle birlikte kontak lens yada protez tırnak gibi çok ince olarak üretilebilmektedirler. Bu lamine dişleri genellikle gülme hattındaki dişlere uygulamaktayız. Çok ince üretilebilmesinden dolayı ve ışık geçirgenliği özelliklerinden dolayı estetik amaçlı olarak doğal dişlere en yakın  özelliklerde ön grup dişlere uygulanabilmektedirler.

Lamine diş tedavisi dişlerin ön yüzeyinden 03-07 mm arasında aşındırma yapılarak uygulanabildiği gibi artık prepless yani hiç aşındırma dişten hiçbir kesim yapmadan da uygulanabilmektedir. Bu lamine dişlerin diş eti, renk ve doku uyumları çok başarılıdır.

Porselen lamine dişler, estetik diş hekimliğindeki gelişmelerle birlikte, insanların gülüşlerinden duyduğu memnuniyetsizlik yada ön dişlerinin birçok sebep ile estetik beklentiyi karşılamamasına karşılık üretilmiştir. 

Dental teknolojilerin gelişimleri ile çok daha güçlü yapıştırıcılar üretilmiş ve lamine dişlerin çok daha ince üretilmesi sağlanmıştır bu sebeplerden dolayı estetik açıdan memnuniyet verici, fonksiyonel, diş ve çevre dokularla uyumlu bir diş tedavisi yöntemidir.

 

Porselen Lamine Dişler Kimlere Yapılabilir?

Lamine dişler, estetik amaçlı diş tedavileridir ve beklentisi estetik diş tedavisi olan bütün  kişilere uygulanabilmektedir. Ancak bazı kısıtlayıcı unsurlar mevcut olmakla beraber lamine diş tedavisi yapılabilecek durumları şöylece özetleyebiliriz.

 • Beyazlatma tedavisine rağmen renklenmelerin düzelmediği ve düzelemeyeceği kadar ileri seviyede renklenmiş dişleri olan hastalarda lamine diş yapılabilmektedir. Renklenmelere örnek olarak özellikle florozis, yaşlanmaya bağlı olarak diş renginde meydana gelen doğal koyulaşma durumu, kanal tedavisi sonrası meydana gelen renklenmeler, dişlerin gelişim döneminde kullanılan antibiyotiklere bağlı renklenmeler,
 • Dişin mine dokusunun oluşum döneminde meydana gelen hipokalsifikasiyon isimli minedeki kalsiyum yetersizliğinden doğan renklenmeler, tetrasiklin antibiyotiklerinin oluşturduğu lekelenmeler vb),
 • Mine yüzeyinde mevcut defektleri olan hastalarda
 • Diş telleriyle tedavi gerektirmeyecek kadar az çapraşıkları ve diş eğrilikleri mevcut olan hastalarda,
 • Gülüş hattındaki ön dişlerinde kırık, çürük gibi sebeplerden ötürü madde kayıplarının olduğu bireylere, 
 • Aralıklı (diestema) dişlere sahip bireylerde,
 • Genellikle yaşa bağlı olarak, zamanla sararmış ve aşınmalar nedeniyle boyu küçülmüş dişlere sahip olup bu görüntüden memnun olmayan hastalara lamine diş tedavisi rahatlıkla uygulanabilmektedir.

 

Kimlere Lamine Diş Tedavisi Uygulanamaz?

 • 18 yaşından küçük bireyler
 • Çene gelişimini tamamlamış olan kişilere,
 • Çene bozukluklarına sahip kişilere, 
 • Parafonksiyon adını verdiğimiz tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklara sahip hastalara,
 • Kontrol altında olmayan diş sıkma alışkanlığına (bruksizm) sahip hastalara, 
 • İleri derecede dişeti çekilmesi mevcut hastalara lamine diş tedavisi uygulanmaz.

 

Lamine Dişlerin Avantajları Nelerdir?

 • Lamine dişler, diğer tedavi yöntemlerine göre daha estetik özelliklere sahiptir. Bu tedavi ile ön dişlerinde çürük, kırık, aşınma, yapısal bozukluklar ve renklenmeler olan kişilerin çok daha özgüvenli, mutlu ve oldukça doğal bir gülümsemeye sahip olması sağlanır.
 • Lamine diş tedavisinde kullanılan porselen çok ince bir tabaka halinde hazırlandığı için ışık geçirgenliği ve yansıtması açısından doğal dişe çok yakın özelliklerde olup, mükemmel bir estetik görüntü verir.
 • Dişte hiç aşındırma yapmadan yada çok az bir aşındırma yaparak uygulanabilmektedir.
 • İşlem süresi kısadır, hastaların hızlı netice almasını sağlar ve zamandan tasarruf sağlar.
 • Güçlendirilmiş porselen yapıda olduğu için aşınmaya karşı direnci yüksektir.
 • Yapıştırma malzemelerinin gelişimden dolayı tutuculuğu çok iyidir.
 • Lamine dişler porselen yapıda olduğu için çok pürüzsüz yüzeylere sahiptir bundan dolayı sigara, kahve ve benzeri sebeplerden lekelenmezler ve diş taşı oluşumları minimumdur.
 • Sağlam, renkleri değişmeyen ve direnci yüksek malzemeden üretilir.
 • Dişleriniz üzerinde herhangi bir işlem yapmadan mock up dediğimiz bir deneme modelleriyle lamine dişlerin bitmeden önce boyutunu, uzunluk kısalığını ve rengini görmeniz ve istediğiniz değişikliği yapmamız mümkündür. 

 

Lamina Dişlerin Dezavantaları Nelerdir?

 • Teknolojik cihazlar, yüksek maliyetli materyaller ve hassas bir teknik kullanılarak üretildiği için tedavi fiyatı daha yüksektir.
 • Hassas teknikle üretilmektedir. Bu nedenle, hem diş hekimi, hem de çalışılan dental laboratuvar bağlamında, özel ve hassas bir teknikle çalışmayı, deneyimi ve uzmanlığı gerektirir.

 

Porselen Lamina Diş Tedavisinin Klinik Uygulama Aşaması Nasıldır?

Hastayı muayene ettiğimiz seans dişler üzerinde hiç bir işlem yapmadan önce dişlerin ölçüsü alınır ve hastanın detaylı ağız gülüş ve diş fotoğrafları çekilir. Bu ilk yapılan ölçü ve fotoğraf aşamasında amacımız hastanın beklentileri doğrultusunda yüzüne ve anatomisine uygun bir şekilde gülüşünü tasarlamaktır.

Bu ölçülerden elde ettiğimiz alçı modeller ve fotoğraflar çalışacağımız teknisyene yollanır ve hastaya en uygun olan sonuca en yakın mock up adını verdiğimiz geçici dişler ile final aşamasının denemesi yapılır. Bu seansta gerekli düzeltmeler mock up üzerinden yapılır ve genellikle hastalarla mutabık bir şekilde final aşaması için gerekli olan diş yüzeyi aşındırmaları yapılıp ölçü alınır ve teknisyene yollanır.

Bu aşamada yapılan aşındırmalar dişin mine seviyesinde olduğundan ağrı hissedilmez. Son aşamada hazırlanmış olan porselen lamine dişler prova edilir ve uyumunda bir problem yoksa özel yapıştırıcılar ile dişlere yapıştırılır ve işlemler biter. Bu aşamadan sonra rutin kontroller ve bakımlarla uzun süre kullanım amaçlanır.

 

Porselen Lamine Dişler Dayanaklı Mıdır?

Porselen lamine dişler, ağız hijyenine dikkat eden ve rutin kontrollerini ve temizliklerini yaptıran hastalar tarafından uzun yıllar kullanılabilir. Porselenden üretilmiş olması, porselen lamine dişleri diğer sistemlere göre daha dayanıklı kılar. Lekelenmeye ve aşınmaya karşı dirençlidir fakat çok sert ve kabuklu yemişler ince yapılarından dolayı lamine dişlere zarar verebilir. Bunun yanında tırnak yemek, kalem ısırmak gibi parafonksiyon adını verdiğimiz kötü alışkanlıklar lamen dişlerin zarar görmesini sağlayabilir.

 

Porselen Lamine Diş Fiyatları Neden Pahalıdır?

Yaprak diş, yaprak porselen yada porselen lamine diş olarak da adlandırılan laminate veneerlerin fiyatlarının, diğer estetik diş tedavilerinden daha yüksek fiyatlı olması sıklıkla hastalar tarafından sorulmaktadır. Lamine dişlerin fiyatlarının yüksek olmasının temelde iki önemli etkeni vardır. Bunlardan birisi tekniğe hassas olmasından dolayı hekimin emeği ve yapılan işin hassasiyetinden dolayıdır. Diğer bir faktör ise kullanılan malzemelerin, üretimin ve teknisyenin hassasiyetli çalışmasından doğan fiyatlardır.

Bu bağlamda, porselen lamine dişlerin yapımında kullanılan materyallerin bu iş için özel üretim olması, klinik ve laboratuvar işlemlerinin zor ve tekniğe hassas olması, dişlerin lamine diş için hazırlanması, ölçü alınması ve uygulanmasının özel, teknik bilgi ve uzmanlığı gerektirmesi sebebiyle porselen lamine diş tedavi fiyatları diğer estetik diş tedavilerine göre nispeten daha yüksektir.