Porselen Kaplama

Porselen Kaplama

Porselen Kaplama Nedir?

Halkımız arasında kaplama olarak isimlendirilen protezler birçok nedenden dolayı kaybedilmiş dişlerin yerine, öncelikle estetik problemlerin giderilmesi, hastanın çiğneme ve konuşma gibi temel fonksiyonlarını  gerçekleştirebilmesi için yapılan yapay dişlerdir. 

Ağız içindeki çürükler, aşırı madde kaybına uğramış dişler veya dişlerde meydana gelen dizilim hataları gibi sorunların düzeltilmesinde geriye kalan sağlam ana dişi kurtarmak veya dişlerin düzgün dizilimini sağlamak adına porselen kaplamalar uygulanan tedavilerden biridir.

 

Protez Uygulamalarındaki Amaç Nedir?

Protez uygulamalarındaki amaç kişiye özel bir şekilde hastanın kendi yüzü ile uyumlu, doğal dişlere en yakın çiğneme ve konuşma fonksiyonlarını yerine getirebilecek yapay dişler yapmaktır.

 

Porselen Kaplama Kimlere Yapılabilir?

  • Herhangi bir nedenden dolayı bir veya birden çok dişini kaybetmiş hastalarda,
  • Aşırı madde kaybına uğramış, kırılmış, renklenmiş ya da şekil açısından estetik olmayan dişlere sahip hastalarda,
  • Ortodonti tedavisi ile dişlerinin çapraşıklığını gidermek istemeyen hastalara,
  • 18 yaşından büyük bütün bireylere porselen kaplama yapılabilir.

 

Metal Destekli Porselen Dişler Nedir?

Metal destekli porselen kaplamalar isminden de anlaşılabileceği gibi, alt yapısının yapım aşamasında metal alaşım kullanılarak yapılmış ve üzerine belirli laboratuvar prosedürlerinde porselen işlenen kaplamalardır. Diş dokusuna uygun tamamen biyouyumlu bir şekilde Krom-Kobalt ya da Krom-Nikel alaşımlardan hazırlanan ve bu sayede çiğneme basınçlarından minimum seviyede etkilenilmesi sağlanan kaplamalarıdır. 

Alt yapıdaki metal, ışık geçirgenliği özelliğine sahip olmadığından dolayı özellikle diş eti ve porselen birleşim hattında mat ve koyu bir görüntü verebilmektedir. Bu nedenle metal destekli kaplamalar ön bölgedeki estetik beklentinin yüksek olduğu gülme hattı dişlerinde kullanımı tavsiye edilmez. 

 

Porselen Kuron – Köprü (Kaplamalar) Ne Kadar Sürede Hazırlanır? Aşamaları Nelerdir?

İlk olarak detaylı ağız içi muayenesi ve radyolojik değerlendirme yapıldıktan ve ideal tedaviye karar verildikten sonra; lokal anastezi altında işlem yapılması planlanan dişlerde tüm çevresini kapsayacak şekilde yani 360 derece aşındırma ve diş kesimi ile porselen diş için yeterli alan hazırlanır. 

Daha sonra ağız içinde hazırlanmış olan dişlerin laboratuvar ortamına aktarılması için hassas bir ölçü alınır. Bu ölçüden elde edilen alçı modeller teknisyene yollanır. Alçı modeller üzerinde hazırlanan metal altyapı ağız içinde prova edilir.

Provada diş eti uyumu, yüksekliği ve metal altyapının ideal kalınlıkta olup olmadığı değerlendirilir. Eğer bir problem yok ise dişe en uygun renk seçimi yapılır.

Fotoğraf çekimi sonrasında hastanın diğer dişleri, teni rengi ve yüz yapısı ile uyum içerisinde olmasını beklediğimiz porselen hali için teknisyene yollanır. 

Son prova da bir problem olmazsa simantasyon denilen yapıştırma işlemi ile porselen kaplamalar hazırlanmış olan dişlere yapıştırılarak süreç tamamlanır.

Bu anlattığımız süreç yaklaşık 7-10 günlük bir zamanı kapsamaktadır.

 

Porselen Kaplamaların Ömrü Ne Kadardır?

Porselen kaplamaların ideal bir kullanım süresi içerdiği malzemelerin bir ömrü vardır. Yapılan porselen kaplamalar ortalama 7-10 yıl kadar düzenli kontroller ve iyi bir ağız hijyeni ile sorunsuz olarak kullanılabilmektedir. 

Porselen kaplamaların daha uzun süre hizmet etmesi için sürekliliği olan detaylı bir ağız bakımı şarttır.

Eskimiş porselen kaplamalar ağız kokusuna, diş eti çekilmesine, estetik olarak kötü bir görüntüye, kaplama altındaki dişlerde çürüğe ve enfeksiyona neden olabilirler. Bu rahatsızlıkların neticesinde diş kayıpları kaçınılmaz bir sondur. Bu nedenle eskimiş protezlerin yenilenmesini tavsiye etmekteyiz. 

 

Porselen Kaplamaların Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Çeşitli sebeplerden dolayı çok sayıda hasta kaplama veya köprü protezleri kullanmaktadır. Protez sonradan vücuttaki bir problemi gidermek amaçlı bir yapı olduğu için bakımı çok büyük önem arz eder. 

Toplum içinde yaygın olan bir yanlış görüş vardır o da; protezlerin gerçek dişler kadar bakıma ihtiyaç duymadığıdır. 

Protezler doğal dişlerden daha çok besin birikimine ve bakteri plağı oluşumuna elverişli bir haldedir. Bu sebeplerden dolayı protezlerin ara yüzlerinin diş ipleri ile köprülerin gövde altlarının özel diş ipleri (superfloss) ile temizlenmesi sonrasında rutin fırçalama ve gargara kullanımının düzenli ve etkili bir şekilde yapılması protezlerin ömrünün daha uzun olmasına ve daha konforlu kullanılmasına zemin oluşturmaktadır. 

Düzenli bir bakım yapılmadığı takdirde ağız kokusu, protezlerde renklenme, çürük, enfeksiyon ve ağrı kaçınılmazdır.