İmmediat İmplant

İmmediat İmplant

İmmediat İmplant Nedir?

Herhangi bir nedenle diş çekimi gerçekleştirdiğimiz ve yerine implant planlaması yaptığımız hastalarımızda diş çekimini yaptığımız seansta hemen çekim boşluğuna implant uygulanması yaptığımız tedavi şeklidir. İmmediat implant yapmak için uygun şartlarda, çekim yapılacak olan dişte aktif bir enfeksiyon bulunmamasını ve çekim boşluğu etrafında yeterli miktarda, sağlıklı kemik dokusunun olmasını istemekteyiz. Bu tedavi protokolünde yapılan diş çekimi atravmatik bir şekilde yani çevre kemik dokuya neredeyse hiç zarar verilmeden yapılması gerekir. Hastada hekim tarafından kemik doku yetersizlikleri görüldü ise implantın çevresine kemik tozu eklemesi yapılmalıdır.

 

İmmediat İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Elverişli şartlar sağlanıyorsa diş çekimi sonrasında hazır olan çekim boşluğuna immediat implant protokolüne uygun türde bir dental implant ile lokal anastezi altında kısa sürede yerleştirilebilir. Bu işleme İmmediat implant uygulaması denir.

İdeal koşullarda planlanan dental implant tedavisi için öncelikle diş çekimi gerçekleştirilir ve sonrasında yara yerinin tam iyileşmesi için gerekli olan 1,5 ila 2 aylık bekleme süresinden sonra dental implant yapılır. 

İmmediat implant ile arasındaki fark bekleme süresidir. 

 • Lokal anastezi altında çekim boşluğunun kemik kalitesi ve hacmi açısından en uygun olduğu yere implant için özel frezler ile yuva hazırlanır.
 • Hazırlanan boşluğa implant yerleştirilir.
 • Kemik ile implant arasında beklenen muhtemel boşluğa (gerekli durumlarda) kemik tozu eklenir. 
 • Yumuşak doku dikişler ile primer yani uç uca kapatılır. 

Post op bakım ve takip ile çok başarılı sonuçlar alınmakta ve implant için çekim sonrasında gereken bekleme süresi ortadan kalkmaktadır.

 

İmmediat İmplant Kimlere Yapılır?

 • İmmediat implant genellikle ön dişlerde uygulanır. 
 • Dişin mümkün mertebe atravmatik olarak çekildiği ve çekim sonrasında çevresel kemik dokusunun sağlam olduğu hastalara uygulanmaktadır. 
 • Diş çekiminin travmatik olduğu ve kemik kaybının çok olduğu durumlarda yapılması tercih edilmez.
 • Akut enfeksiyon olan dişlerde yapılmaması tercihtir.

 

İmmediat İmplant Sonrası Neler Yapılmalı?

İmmediat implant sonrası geçici sabit bir diş planlanıp uygulandığı durumlarda hastanın yumuşak besinler tüketmesi önerilir. Buna ek olarak hekimin operasyon sonrası önerilerine ve verdiği ilaçların dikkatli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. 

Şişlik ve ödem oluşmasını engellemek için soğuk kompres uygulaması gereklidir.

 

İmmediat İmplant’ın Avantajları Nelerdir?

İmmediat implantın en büyük avantajı bekleme süresinin olmamasıdır.

 • Bu protokol sayesinde diş çekiminin iyileşme süresi beklenmez.
 • Çekim işlemi ile aynı anda olması hastanın ikinci kez bir cerrahi müdahaleye bağlı sıkıntısının oluşmasını engeller. 
 • Ayrıca çoğu zaman hastaya İmmediat implantın üstüne geçici sabit diş yapıldığı için hasta dişsiz kalmaz.