Gömük Diş Tedavisi

Gömük Diş Tedavisi

Gömük (Gömülü) Diş nedir?

Ağız içinde sürmesi gereken yere herhangi bir neden dolayısıyla sürememiş bu nedenle diş eti veya kemik atında kalmış dişlere gömük yada gömülü dişler denir.

Hangi dişler gömülü kalabilir ?

Genelde dişleri kendi içerisinde kesici, küçük azı ve büyük azı olmak üzere grupladığımız zaman grubun içindeki son dişler genellikle gömülü kalmaktadır. Bu dişler başta 20 yaş dişleri olmak üzere, köpek dişleri ve küçük azı dişleri de olabilmektedirler.

Gömülü dişler hangi durumlarda ve ne zaman çekilmelidir?

Gömülü dişlerde özellikle çekimli tedavi genellikle 20 yaş dişlerinde uygulanmaktadır. 20 yaş dişleri ağızda en sonda bulunan dişlerdir. Diş fırçasıyla ulaşılması ve temizliğinin tam yapılması zor olan bir bölgede olduklarından dolayı diğer dişlere göre daha çabuk çürüme eğilimindedirler. Bundan dolayı ağrı yapabilir ve ağız kokusuna sebep olabilirler.

20 yaş dişleri normal süreçte ağız içinde ideal yerine sürebildikleri gibi çenelerdeki yer darlığı, dişin pozisyonu ve üzerindeki kemik kalınlığına bağlı faktörler nedeniyle ideal pozisyonuna çıkamazlar. Kemiğin altında tam gömülü ve yarı gömülü olarak kalabilirler. Tam gömük 20 yaş dişleri çene kemiği içerisinde üzerinde hem kemik hem de dişeti bulunacak şekildedirler ve ağız ortamında hiç görünmez durumdadırlar. Yarı gömülü dişler ağız içi ile ilişkiye geçmiş durumda olup yarısının dişeti altında yarısının ağız içinde olduğu dişlerdir Üzerinde sadece diş eti olabildiği gibi hem diş eti hem de kemik olabilir. Yarı gömülü durumda dişetinden çıktıkları bölgede gıda birikimi olması sebebiyle dişetinde ya da dişin kendisinde enfeksiyona sebep olurlar. Bu durumda ise dişin üzerinde diş eti bulunan bölge ısırma travması sebebiyle de enfekte hale geçip ağrılı bir durum oluşabilir. 20 yaş dişinin etrafındaki diş etinde oluşan şişlik ve kızarıklık, boyuna ve kulağa yayılan şiddetli ağrı, lenf bezlerinin şişmesi, ağız açma ve yutkunma sırasında zorluk ve ağrıya neden olur. Bu teşhislere perikoronitis adı verilmektedir.

Tam gömülü 20 yaş dişleri ise önündeki dişleri sıkıştırabilir, dişlerde çapraşıklık (eğrilik) yaratabilirler. Ayrıca komşu dişe baskı yaparak bu dişin çürümesine neden olabilirler. Uzun yıllar fark edilmeyen gömülü 20 yaş dişleri çene içerisinde büyük boyutlara ulaşan kistlere neden olarak ciddi sorunlara yol açabilirler.

Herhangi bir soruna yol açmasa bile diğer dişlerin düzgün sıralanmaları için 20 yaş dişlerinin ortodontik tedavi amacıyla çekilmeleri gerekebilir. Bu gibi sebeplerden dolayı 20 yaş dişlerinin lokal anestezi ile yalnızca bulunduğu bölge uyuşturularak çekimi gerekmektedir

Gömük diş operasyonu nasıl uygulanmaktadır ?

Gömük dişler lokal anastezi altında ağrısız gerçekleştirilen cerrahi operasyonlar ile çekilir. Hangi dişin gömük olduğu pozisyon önem taşımaktadır. Bu durumların teşhisi için hekim tarafından radyolojik ve ağız içi muayene sonrasında yapılan değerlendirme ile anatomik oluşumlarla olan ilişkinin değerlendirilmesi ile operasyon yapılır.

Gömülü Diş Operasyonu Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Çekim sonrasındaki 24 saat süre ile tükürmek, gargara yapmak, pipetle beslenmek gibi ağız içinde negatif basınç oluşturan hareketler kanama kontrolü açısından yapılmamalıdır. İlk iki gün ılık veya soğuk taneciksiz ve yumuşak besinler tüketilmelidir. Her beslenme sonrası ağız içinde hijyeni sağlamak için diş fırçalamak ve antibakteriyel ağız gargaralarını hekimin önerisi doğrultusunda uygulamak önemlidir. Yine hekimin önerisi doğrultusunda ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotik kullanımı düzenli bir şekilde yapılmalıdır. İlk 48 saat tütün mamülleri kullanılmamalıdır.Çünkü iyileşmeyi olumsuz etkileyecektir. Çekim sonrası oluşması muhtemel ödem için 24 saat soğuk (buz) tampon uygulaması çok önemlidir.