Flap Operasyonu

Flap Operasyonu

Flap Operasyonu

Flap operasyonu dişetlerinin altındaki kemiklerin erimesi sonucu oluşmuş olan diş eti ceplerinin ortadan kaldırılması ve yeniden sağlıklı bir kemik doku ve dişeti oluşturmak için yaptığımız diş eti operasyonlarıdır.

Bu harabiyet genellikle radyolojik olarak panoramik yada dental tomografiler ile ve diş eti ceplerinin muayenesinde özel olarak hazırlanmış bir alet (periodontal sond) ile teşhis edilir.

Kemik kaybının seviyesine göre rejenerasyon yada radikal cerrahi için karar verilir ve bütün yapılan flep operasyonları lokal anestezi altında yapılır. Hasta konforu açısından küretaj tedavisi gibi çene bölgelere ayrılır ve her bir bölge ayrı zamanlarda uyuşturularak yapılır. Lokal anestezi altında yapılan bu operasyonlardan dolayı ağrı duymazsınız.

Kimlere uygulanır

Diş taşı temizliği ve küretaj gibi dişeti tedavilerine rağmen iyileşme göstermeyen dişetine sahip hastalara.

Derin diş eti ceplerine sahip hastalara

Diş etinin altında kemik erimesinin ileri olduğu hastalara

Dişeti iltihabının kronik olarak devam ettiği hastalara flep operasyonu uygulanmaktadır.  

 

Nasıl uygulanır?

Öncelikle işlem yapmayı planladığımız çene ve diş bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulur ve hasta operasyon esnasında herhangi bir ağrı veya acı hissetmez. Flep operasyonu için diş eti kaldırılır ve diş etinin altındaki kemik dokusu açığa çıkarılır. 

Bu kemik dokusu iltihaplı dokulardan temizlenir ve aynı şekilde diş etinin de iltihaplı kısımları temizlenir. Dişin kök yüzeyi kemik erimesinden dolayı açığa çıkmış durumda olduğu için kök yüzeyinde mevcut olan diş taşları ve birikintiler temizlenir ve kök yüzeyinin tekrardan düz ve ideal forma gelmesi sağlanır. Operasyonda dikkat edilmesi gereken en önemli husus kemik erimesinin şeklidir eğer mevcut kemik defektleri kemik tozu ile doldurulup tekrardan iyileşme gösterebilecek potansiyelde ise kemik tozları ile doldurulur ve dış etkenlerden etkilenmemesi için membran adını verdiğimiz örtücülerle üstleri örtülür.

Fakat harabiyet kemik tozu tedavisi ile düzelemeyecek seviyede ise doku temiz bir şekilde antimikrobiyal ilaçlarla yıkanıp kapatılır. Kanama kontrolü için nemli gazlı bez uygulanır ve hastaya işlem bölgesi için soğuk kompres verilir.

 

Operasyon Sonrası Bakım

  • Diş hekiminiz tarafından verilen reçetedeki ilaçları önerilen şekilde kullanmalıyız.

  • Diş hekimi tarafından tavsiye edilen ağız bakımını uygulamalıyız

  • İlk 24 saat kanama kontrolü için tükürmemeliyiz

  • İlk 24 saat sıcak gıdalardan ve içeceklerden uzak durmalıyız

  • İlk 24 saat yumuşak ve sıvı ağırlıklı beslenmeye özen göstermeliyiz

  • Nemli tamponu ilk 45 dk ila 1 saat arası ısırmalıyız

  • Operasyon sonrası soğuk kompres uygulamalıyız herhangi bir ödem oluşmasını önlemek için. Aynı zamanda oluşabilecek ağrının da önüne geçmek için

  • İlk 24 saat tükürmemeliyiz.

  • Özellikle dişeti operasyonları sonrası tütün ürünlerini kullanmaktan uzak durmalıyız ve süreç doktorun öngördüğü gibi olmalıdır.