Doğru Diş Fırçalama Tekniği

Doğru Diş Fırçalama Tekniği

Doğru Diş Fırçalama Tekniği Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle dişlerimizin öneminden bahsetmek isteriz. Dişlerimiz vücudumuz bir organı olup çiğneme, konuşma, estetik, sağlıklı beslenme gibi birçok işleve sahiptir. Dişlerimizin ağızımızda uzun süre sağlıklı bir şekilde hizmet edebilmesi için temiz ve bakımlı olması gerekmektedir. Temel olarak dişlerimizin sağlığına dikkat etmek beden sağlığımıza da olumlu etkiler yapacaktır. Dişlerimizi ve dişetlerimizi korumanın en etkili yolu düzenli olarak dişlerimizi ve çevre dokuları temiz tutmaktır. Bu temizliğin en önemli aşaması diş fırçalamaktır.

Diş fırçalama işlemi ortalama 2 dk sürmelidir ve her dişin üzeri 8-10 kez fırçalanmalıdır. Diş fırçalama yaparken mutlaka dişler ile dişetlerinin birleşim bölgeleri özellikle fırçalanmalıdır. Bu diş ve diş eti birleşim bölgelerinin fırçalanmasının temel amacı dişetlerinde ve diş eti oluğu adını verdiğimiz dişlerin hemen üstündeki diş eti ceplerinin içlerinde oluşan bakteri plağının uzaklaştırmasıdır. Bu işlem dişetlerinin altında bulunan ve dişlere destek olan çene kemiklerinin bakteriler ve bakteri atıklarının zararlarından etkilenmemesi ve herhangi bir kemik erimesinin oluşmaması içindir. 

Diş fırçalamanın ilk adımı sizin dişeti yapınıza uygun olan doğru fırçanın seçimidir. Dişetlerinizin keratinizasyon içeren katmanı az ve yapısı ince ise yumuşak bir fırça kullanmanız gerekmektedir. Fakat ortalama olarak orta-sert ve naylon kılları olan fırçalar dişetleri normal olan bireyler için idealdir. 

Diş fırçasının fırça kısmının küçük olması kişilerin dişlerini fırçalarken büyük avantaj sağlar çünkü bireyler diş fırçasını ağız içinde kolay hareket ettirebilir ve arka dişlerine daha rahat ulaşıp detaylı bir ağız diş temizliği sağlayabilirler. Uygun fırça seçildikten sonra dişler en az günde iki kere düzenli olarak fırçalanır. Dişleri fırçalamanız dişlerin ve çevre dokuların büyük oranda temizliğini sağlar fakat dişlerin birbirine bakan yüzeylerini diş fırçası ile fırçalayarak temizleyemezsiniz yani yüzde otuz civarında diş yüzeyini temizlemek için ara yüz temizleyicilerinden birisini kullanmanız gerekmektedir. Ara yüz temizliği için diş ipi, ara yüz fırçaları kullanılmalıdır.

Diş macunu ve ağız gargaraları dişlerinizi tek başına temizlemez. Diş macunları diş fırçalarken kimyasal olarak temizlik yapmaktadırlar ve bu fırçalama için gerekli diş macunu miktarı çok önemlidir.

Toplumun benimsediği gibi fazla macun ile dişler fırçalandığı zaman daha etkili bir diş temizliği sağlanmış olmamaktadır. İdeal miktar mercimek yada nohut tanesi kadar diş macunu ile dişleri fırçalamaktır. 

Ağız gargaraları içerik olarak çalkalama suyu ve antibakteriyel gargaralar olarak sınıflandırıla bilinir. Gargaralar ağız içindeki bakteri florası üzerine etki ederek  ağız hijyenine yardımcı etkide bulunurlar. 

Sürekli kullanılmaları önerilmez.  Eğer diş fırçalama alışkanlığınız düzgün değilse diş macunu veya ağız gargaralarından tek başına fayda beklemek boşunadır.

 

Diş Fırçalama Tekniği

 1. Diş fırçası diş ve diş eti birleşim yerine 45 derecelik açı yapacak biçimde tutulur ve fırçanın kıllarının yarısının diş etine temas etmesi ile diş eti hizasından  ağız boşluğuna doğru fırçalamaya başlanır. Öncelikle fırçanın kıllarının genişliği  takribi iki dişlik mesafeyi fırçalayabilir ve en arka üst dişlerin dış yüzeylerden başlanarak süpürme hareketi ile fırçalama yapılır. Bu 2 diş üzerinde fırçalama 8-10 kez tekrarlanır. Daha sonra aynı açı ile aynı hareket öndeki dişlere yapılır. 
 2. Daha sonra dişlerin iç yüzeyleri aynı şekilde fırçalanır. Bu işlemde de fırça 45 derece açı ile eğik tutularak, diş etinden ağız boşluğuna doğru hareket ettirilir.

 3. Daha sonra dişlerin çiğneme yüzeyleri diş fırçasının düz olarak ileri geri hareketi ile fırçalanır.

 4. Dişlerin tüm yüzeylerinin fırçalanmasından sonra ağızda bakterilerin yoğun olarak tutunduğu dil yüzeyi de özel bir temizleyici ile temizlenmelidir.

 

Sağlıklı diş etleri diş fırçalama esnasında kanamaz

Eğer diş fırçalama esnasında diş etleriniz kanıyorsa, kanayan diş eti bölgelerinde ödem mevcut olabilir veya bu dişeti bölgeleri yeterli miktarda temizlenemiyor  olabilir. 

Diş etiniz bölgesel olarak kanıyor veya hassasiyet yapıyor diye kesinlikle fırçalamayı bırakmayınız tam aksine kanayan dişeti bölgesi daha dikkatli ve özenli bir şekilde fırçalanmalı ve temizlenmelidir.

Eğer düzenli olarak dişlerinizi fırçaladığınız halde diş etlerinizde kanama devam ediyorsa o bölgede diş taşı oluşmuş olabilir. Başka bir sebep ise fırçalama tekniğiniz yetersiz olabilir. 

Kanama ile ilgili durum kronik ve hiçbir gerileme göstermiyorsa o diş veya dişlerin olduğu bölgede uyumsuz yada taşkın yapılmış bir dolgu veya kötü yapılmış olan porselen kaplama diş bulunabilir. Bu durumda bir diş hekimine muayene olmanız faydalı olacaktır.

Diş fırçası her kişinin kendisine ait bir araçtır ve  başkalarıyla paylaşılmaz başka kişilerin diş fırçaları da kullanılamaz. 

Diş fırçaları en geç 3 ayda bir daha erken süreçte ise fırça kılları dejenere olunca değiştirilmelidir. 

 

Diş Fırçalarken En Sık Yapılan Hatalar

 • Sadece dişleri fırçalamak ve dişetlerine temas etmeden fırçalamak
 • Sadece görünen dişlerin ön yüzeyleri fırçalamak, herhangi bir sebep ile dil-damak ve çiğneme yüzeylerinin fırçalamamak,
 • Alelade diş fırçalamak, genellikle kişilerin acele işlerinin bahanesi ile 20-30 sn süre arasında dişlerini tam anlamıyla fırçalamaması.
 • Diş macununu tüm diş fırçasının kıllarını kaplayacak şekilde gereksiz fazla sürmek. Diş macunun ideal miktarı mercimek yada nohut tanesi kadardır.
 • 6 yaşından küçük çocukların macunu tadından dolayı fazlaca yutabileceklerinden dolayı macun kullanılması önerilmez. 
 • 2 yaşından küçüklerde ise eğer çocuk fırçalama sonrası ağzını güzelce 3-4 kez çalkalayabiliyorsa diş macunu kullanılabilir.
 • Diş macunu ve ağız gargaralarından tek başına fayda beklemek yanlıştır. Asıl olan mekanik temizliktir. Mekanik temizlik sadece diş fırçası ve diş ipi ile mümkündür.
 • Üst ve alt yirmilik dişlerin olduğu kısımları gerek mide bulantısı gerekse ihmal ederek fırçalamamak ve neticesinde genellikle harabiyet derecesinde çürük olan yirmi yaş dişleridir.
 • Çarpık dişleri temizlerken fırçanın yönü ve şekli dişin pozisyonuna göre değiştirmemek.
 • Dişlerin üzerine aşırı kuvvet uygulayarak ve bastırarak diş fırçalamakta yapılan hatalardandır. Hastalar bu sertlikte dişlerini fırçalayarak daha beyaz daha temiz dişler olacağını düşünürler fakat bu aşırı kuvvet uzun dönemde diş eti çekilmesine ve dişlerde özellikle köşe dişlerde V şekilde aşınmalara sebep olur.
 • Çok uzun süre diş fırçalamak da zararlıdır.
 • Dişleri fırçaladıktan sonra fırça kıllarını nemli bırakıp bakteri üremesine sebebiyet vermek.
 • Dişeti kanadığı için diş fırçalamayı bırakmakta yapılan hatalardandır.