Diş İpi Kullanımı

Diş İpi Kullanımı

Ağız ve diş sağlığı açısından diş ipi kullanmak ne kadar önemli?

Yapılan araştırmalar diş fırçalamanın tek başına ağız ve dişlerin hijyenini tam sağlayamadığını göstermiştir. Diş fırçalaması yaparak dişlerimizin yüzde 65-70 gibi bir oranda yüzeylerini temizleyebilmekteyiz. Geriye kalan yüzeyler yani dişlerin birbirine temas ettiği ara yüzeyleri tam anlamıyla temizleyebilmek için diş ipleri ve ara yüz fırçalarına ihtiyacımız vardır. Diş ipleri ve ara yüz fırçaları  dişler arasında oluşan bakteri plağının oluşumunu azaltmakta ve dişeti rahatsızlıklarının oluşumunu büyük oranda engellemektedir. Aynı zamanda hastaların dişlerinin ara yüzünde besin birikimi ve bakteri plağı sebebiyle yaygın olarak görülen ara yüz diş çürüklerinin de önlenmesinde çok etkilidir. 

 

Diş iplerinin çeşitli durumlara yönelik özel olarak hazırlanmış çeşitleri mevcuttur. Örneğin ortodonti (diş teli) tedavisi gören hastaların kullanımı için özel olarak tellerin arasından geçip dişleri ve telleri temizleyebilecek olan superfloss isimli versiyonları mevcuttur. 

 

Superfloss diş ipleri ile köprü protezlerinde gövde altlarının temizliği sağlanmaktadır. Bu diş ipleri özellik olarak uç kısımlarında ince  ve yuvarlatılmış bir şekildedir ve bu özelliği sayesinde protezlerin altına ortodontik tellerin aralarına ve dişlerin aralarına direk karşıdan karşıya geçer gibi girebilmektedirler.  

 

Diş İpini Hangi Hastalar Tercih Etmelidir?

Özellikle çene yapıları dar olan hastalar da dişlerin yapısı da sıkışık veya çapraşık olabilir. Bu tarz diş yapısına sahip olan hastalarda, dişler arasına sıkışan besin artıklarını diş fırçasının tek başına temizlemesi oldukça zordur bu tarz hastaların diş ipi kullanması gereklidir aksi takdirde dişeti kanamaları ve hastalıkları meydana gelecektir.

Porselen kaplaması olanlar hastaların özel bir diş ipi olan superfloss kullanmaları gerekmektedir. Bu hastaların diş eksikliği sebebiyle sabit köprü protezleri kullanmakta ve protezlerinin gövde olan kısımlarının altına besin artıkları dolabilmektedir. Bu artıkların uzun süre bu bölgede kalması ciddi ağız kokusuna ve daha uzun süreçlerde mantar enfeksiyonuna yol açabilmektedir. Sabit protez kullanan hastalarında diş ipi kullanması gerekmektedir.

Ağız diş ve çene yapısı normal olan hastalarında periyodik olarak diş aralarını diş ipi kullanarak temizlemesi gerekmektedir. Çünkü hiçbir problemi olmayan dişlerde de bakımın azalmasına ve bakteri plağının uzun süre diş aralarında kalmasına bağlı ağız kokusu ve diş çürükleri olması muhtemeldir.

Diş eksikliği sebebiyle implant diş tedavisi görmüş olan hastaların bakımları çok daha mühimdir. İmplant dişler ve üstüne yapılmış olan protezlerin etrafında kesinlikle besin artığı ve bakteri plağı bulunmamalıdır çünkü doğal dişlerden farklı olarak implant dişlerin kemik kaybının hızı daha fazla ve tedavisi hem masraflı hem de zordur. İmplant üstü sabit protezleri bulunan hastaların ara yüz ve protez altı temizliği diş ipleri ile yapıla bilineceği   gibi özellikle bu hastaların ara yüz fırçaları ve ağız duşları kullanmaları tercihtir. 

Diş ipini kullanamadığımız yani iki dişin arasından giremediğimiz köprü protezler gibi tedavilerde veya dişleri sıkışık olmayan tüm dişli hastalarda ara yüz fırçalarının da kullanımı sıklıkla tercih edilmektedir.

 

Ara Yüz Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

İster diş ipi ister ara yüz fırçası olsun, günde 1 kez ve özellikle gece yatmadan yapılan uygulama bir çok problemin önüne geçmektedir. Geceden sabaha uykuda vücut tükürük salgısını azaltır ve ağız içinde kalan besin artıkları bakterilerin gıdası olarak bakteri asitlerinin oluşmasına ve dişlerde çürük ve ağız kokusuna sebebiyet verir.

Aralarda biriken gıdaların kokuşması 48 saat içinde gerçekleştiğinden, bu süre içinde dişlerin arasında, köprülerin altında ve implant dişlerin etrafındaki plağın temizlenmesi başta ağız kokusu olmak üzere çürükler ve diş eti hastalıklarının oluşumunu engellemek açısından önemlidir. 

 

Diş İpi Nasıl Kullanılmalı?

Yaklaşık 50 cm uzunluğunda diş ipini kesip alarak her iki elimizin orta parmaklarına doluyoruz ve parmaklarımızın aralarında 5 cm boşluk bırakıyoruz. (parmaklarınızdan birine daha fazla diş ipi dolamalıyız).

Üst çene dişlerini temizlemek için baş parmaklarımızı alt çene dişlerimizi temizlemek için işaret parmaklarımızı kullanmaktayız. Parmaklarımızla diş ipini gerginleştirerek, yavaşça dişlerimizin arasına geçiriyoruz ve hareketi sert ve hızlı yapmaktan kaçınıyoruz çünkü bu arada diş ipini koparmamaya ve diş etlerini zedelememeye dikkat etmeliyiz.

 

Diş ipini dişlerimizin aralarına sarılacak şekilde dişlerimizi kavratıyoruz ve diş aralarında aşağıya ve yukarıya doğru yavaşça gezdiriyoruz. Diş etlerimizin de içerisine bir miktar girerek diş eti ceplerimizi temizliyoruz. İşlemi yeni bir diş için tekrarlarken uzun olarak doladığımız parmağımızdan temiz olan diş ipini salıyoruz ve kullandığımız kısmı kısa parmağa doluyoruz böylelikle her dişimizde diş ipinin temiz ve yeni bir bölümünü kullanmaktayız.

 

Diş ipi kullanımı başlangıçta size zor ve değişik gelebilir. Ancak kullanmaya devam ederek alışkanlık haline gelecektir. Biraz sabır ve pratik yapmakla, dişlerinizi fırçalamak kadar doğal hale gelecektir.